Kilka zaskakujących faktów o sushi. Co warto wiedzieć o tej pysznej potrawie?
Każdy wie, że sushi jest narodowym daniem Japonii. Zdziwić może jednak fakt, że potrawa ta wcale nie pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz z Chin. To właśnie tam po raz pierwszy stworzono coś na kształt sushi, co następnie, już w Japonii danie to ewaluowało, aż przybrało obecną formę, czyli sushi, które obecnie serwują krakowskie restauracje. Oprócz kontrowersji na temat pochodzenia tej potrawy, wymienić można także wiele innych, nie mniej interesujących i zaskakujących ciekawostek o sushi. Wybrane z nich prezentujemy poniżej!
Co oznacza słowo sushi i jak powstała ta potrawa?
Jak wspomnieliśmy we wstępnie, początki sushi mają miejsce w Chinach. To właśnie tam w okolicach IV w. p.n.e. pojawiła się potrawa o nazwie nare zushi. Jej stworzenie było efektem poszukiwań sposobu na konserwację świeżych ryb za pomocą słonego ryżu. Co ciekawe, sam ryż nie stanowił składnika potrawy, lecz pełnił wyłącznie funkcję chroniącą ryby przez zepsuciem. Nare zushi było bardzo popularne zwłaszcza we wschodniej Azji, a konserwowane w ten sposób ryby zachowywały swoją świeżość nawet przez rok!
W Japonii sushi pojawiło się natomiast w VIII w. To właśnie Japończykom zawdzięczmy sushi spożywane wraz z ryżem. Sushi, które znamy dziś, zostało natomiast stworzone w XIX w. Samo słowo „sushi” oznacza po prostu ryż zaprawiony octem ryżowym i cukrem. Sushi jest więc połączeniem odpowiednio przygotowanego i zaprawionego ryżu z dodatkami – w dzisiejszych czasach są to najczęściej ryby, owoce morza, warzywa, a także charakterystyczne glony nori. Ryba pokrojona w cienkie plastry i spożywana bez ryżu nosi natomiast miano sashimi.
Sushi to coś w rodzaju japońskiego fast foodu?
Fast foody cieszą się w dzisiejszych czasach raczej złą sławą. Powszechnie bowiem wiadomo, że ich regularne spożywanie zdecydowanie nie sprzyja naszemu zdrowiu. Na przykładzie sushi można jednak śmiało powiedzieć, że fast food, czyli danie przygotowywane na szybko, także może być zdrowe! W Japonii sushi jest bowiem czymś w rodzaju szybkiego dania, z tym wyjątkiem, że jest zdrowe, pożywne i nie powoduje przybierania na wadze. To idealny wybór dla miłośników fast foodów, którzy żyją w biegu, lecz nie chcą przez to rezygnować ze zdrowej i wartościowej diety.
Restauracja sushi w Krakowie to nie jedynie miejsce, do którego możemy się wybrać na sushi. Mimo tego, że w naszym kraju próżno szukać ulicznych knajpek serwujących gotowe sushi na wynos, danie to możemy z powodzeniem zamówić do domu, biura, hotelu i każdego innego miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Wszystko to dzięki firmom cateringowym oferujących sushi z dostawą pod wskazany adres. To świetna i zdecydowanie znacznie zdrowsza alternatywa dla kebabu, pizzy czy hamburgera.
Dlaczego sushi jest takie drogie? Z czego wynika jego cena?
Cena sushi jest dość wysoka, zwłaszcza jeśli zamawiamy większy zestaw. Na koszt potrawy wpływa wiele czynników. Pierwszym jest jakość oraz cena zakupu poszczególnych składników wchodzących w jej skład. Jako że sushi powstaje na bazie świeżych ryb, owoców morza i warzyw, jego cena musi uwzględniać wykorzystanie bardziej kosztownych składników. Po drugie, przygotowanie sushi wymaga umiejętności kulinarnych i jest dość czasochłonne, co również znajduje swoje odzwierciedlenie w jego cenie.
Artykuł powstał we współpracy z Haiku Sushi – catering i restauracja sushi Kraków.