Inwestycja w ciepło – czyli zalety ogrzewania podłogowego

Chociaż w Polsce z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego, tego typu instalacje nadal cieszą się raczej umiarkowaną popularnością. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w wyobrażeniu wielu osób montaż instalacji podłogowej jest niezwykle kosztowny. Czy tak jest w rzeczywistości? Właśnie ten temat poruszamy w poniższym artykule, a zatem: zapraszamy do lektury!

Ogrzewanie podłogowe – czy jego montaż jest drogi?

Zacznijmy od tego, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ… zależy to od tego, co dana osoba uważa za drogą usługę. Prawda jest jednak taka, że montaż popularnej „podłogówki” jest tańszy, niż wielu osobom się wydaje.

Oczywiście, montaż ogrzewania podłogowego faktycznie kosztuje nieco więcej niż instalacja systemu uwzględniającego jedynie grzejniki, jednak różnice nie są aż tak duże. Trzeba też pamiętać o tym, że instalację taką montuje się na całej powierzchni pomieszczenia, co sprawia, że duży wpływ na ostateczny koszt ma metraż domu czy mieszkania.

Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

Na instalację ogrzewania podłogowego należy jednak patrzeć w znacznie szerszej perspektywie, a ewentualne wyższe wydatki potraktować jako inwestycję w ciepło. Budując dom czy odnawiając mieszkanie, myślimy raczej w kategoriach takich, że będziemy z niego korzystać przez wiele lat. Nie należy zatem skupiać się na tym pojedynczym wydatku, a na tym, ile będzie kosztowała eksploatacja na przestrzeni lat.

I właśnie tutaj dowiadujemy się, dlaczego ogrzewanie podłogowe jest uważane za ekonomiczne. Ze względu na to, że ciepło z podłogi jest rozprowadzane równomiernie, łatwiej można uzyskać odpowiedni komfort ciepły w całym pomieszczeniu. Grzejniki ścienne grzeją przede wszystkim miejscowo, więc konieczne jest zużycie większej ilości energii do osiągnięcia komfortu cieplnego niż wtedy, gdy korzystamy z ogrzewania podłogowego. W perspektywie rocznej może to przełożyć się na nawet kilkunastoprocentowe oszczędności w opłatach za energię. I to właśnie patrząc na comiesięczne rachunki, najbardziej zauważymy finansowe korzyści ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe od frezowanierowkow.pl – szybka instalacja ogrzewania

Mówiąc o zaletach ogrzewania podłogowego i korzyściach finansowych, warto wspomnieć także o tym, że – wbrew powszechnemu wyobrażeniu – montaż takiego systemu grzewczego wcale nie musi wiązać się z kuciem podłóg i przeprowadzaniem generalnego remontu. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład ogrzewanie podłogowe od frezowanierowkow.pl, które odbywa się bez konieczności kucia posadzki, kładzenia dodatkowej warstwy podłogi czy wymiany ościeżnic i drzwi. Konieczne jest tylko to, by wylewka miała grubość minimum 40 mm – to właśnie w niej frezuje się rowki, w których następnie umieszcza się rurki. Później wystarczy już tylko podłączyć system… i gotowe! Jak informują specjaliści z firmy frezowanierowkow.pl, panele czy płytki można położyć już na drugi dzień!

Posted in Dom