Wiele skarbów w małym kraju, czyli o Watykanie.

Najmniejszy kraj świata i siedziba papieża… Ale co tak naprawdę wiesz o tym włoskim państwie-mieście? Bo nawet, kiedy wybierasz się do tak małego kraju, jak Watykan ciekawe miejsca i ich zbadanie powinny znaleźć się na szczycie Twojej listy! Czym więc może uraczyć Cię Watykan?

Jeśli masz klaustrofobię, nie wchodź do Necropolis

Bez żartów. Ta podziemna uliczka jest na tyle wąska, że zwiedzający muszą formować się w kilkunastoosobowe grupy, by w ogóle tam wejść. Podczas wycieczki w to miejsce przewodnik opowie zapewne o rzymskiej codzienności oddalonej od dni dzisiejszych o jakieś kilka wieków. Poza tym będziesz mógł znaleźć się pod katedrą Świętego Piotra, gdzie też znajduje się jego grób.

Zgadywanki w Watykańskich Stanze

Zacznijmy od tego, że owe Stanze, to reprezentacyjne apartamenty, które mieszczą się w Pałacu Watykańskim. Uświadczysz tam skrawka ciekawej architektury, jak i niepowtarzalny wystrój wnętrza, gdyż pokoje zostały ozdobione freskami sławnego niegdyś, włoskiego artysty. Ich autorem był Rafael oraz jego utalentowani towarzysze – uczniowie czy też pomocnicy. Nie wiadomo jednak, które dzieło należy do kogo, więc każdy odwiedzający to miejsce może pochwalić się swoimi własnymi przemyśleniami.

Czyżby największe muzeum na świecie?

Cóż… jeżeli nie, to na pewno jedno z największych! Zbiory Muzeów Watykańskich mieszczą się aż w ośmiu budynkach. Jednak nic dziwnego, skoro w ich środku znajdują się dzieła artystów znanych na całym świecie, takich jak da Vinci czy Michał Anioł. Poza tym dużo miejsca zajmują też skarby Egiptu, Etrurii, Grecji i Cesarstwa Rzymskiego. Wiesz czym są Tors Belwederski lub grupa Laokoona? Nie? W takim razie czas wybrać się do muzeum!

Tajemnicze Ogrody

Co prawda oryginalna nazwa brzmi “Ogrody Watykańskie”, ale jeśli ktoś z Was czytał wspomnianą lekturę, będzie wiedział, o co chodzi. Niezwykłe piękno natury dopełniają liczne fontanny, groty czy rzeźby. Kolorowe papugi mogą rozwinąć przed Tobą swe skrzydła lub też ukryć się pomiędzy dziką, bujną roślinnością. Warto odwiedzić Watykan chociażby dla tego widoku.