Manggha: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie

Manggha – magiczne miejsce dla miłośników kultury japońskiej

Wschodnia kultura zawsze budziła wiele zainteresowania i podziwu na całym świecie. Bez względu na to, czy jest to sztuka, filozofia, nauka czy technologia, Japonia zawsze kojarzona jest z niezwykłym pietyzmem i dbałością o każdy szczegół. Jednym z najlepszych miejsc, które przybliżają nam w Polsce jej tajemnicze piękno, jest Manggha – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie.

Historia i ciekawostki

Manggha powstała z inicjatywy Andrzeja Wajdy, Krystyny Zachwatowicz i Japonistycznego Towarzystwa Naukowego w 1994 roku. Trafiając w ręce przechodniów, którzy wybierają się w kierunku Wawelu, przyciąga swoim oryginalnym, futurystycznym designem. Sam budynek został zaprojektowany przez Aratę Isozaki a jego nazwa pochodzi od jednej z najwybitniejszych japońskich artystek, czyli Margit Manggha Jaschke.

Jakie eksponaty znajdziemy w Manggha?

Muzeum oferuje wiele interesujących, a czasem zaskakujących wystaw, które prezentują sztukę japońską – od tradycyjnych rzeźb, poprzez stroje i ceramikę, aż po instalacje interaktywne. Wśród nich znajdziemy:

– Wystawę etnografią japońskiej kultury ludowej – zaprezentowane są m.in. teatry lalkowe Bunraku czy marionetkowe Kamishibai.
– Wystawę malarstwa i rysunku – bezkonkurencyjnymi artystami są m.in. Hokusai czy Hiroshige.
– Wystawę sztuki użytkowej – tu możemy zobaczyć piękne japońskie kimon, fartuchy nō czy misy na jedzenie.

Co warto zobaczyć w Manggha?

Podczas wizyty w Manggha warto zwrócić uwagę na niezwykłą architekturę budynku – można poczuć się tutaj jak w Japonii, gdzie każdy detale ma swoje znaczenie. Niezwykłą atrakcją jest także dział zajmujący twórczością współczesnych artystów japońskich – to dla miłośników nie tylko sztuki ale także popkultury. Z kolei w kawiarni można skosztować oryginalnych japońskich potraw i pochłonąć się w klimacie kraju kwitnącej wiśni.

Podsumowanie

Krakowska Manggha to szczególne miejsce, które przyciąga nie tylko miłośników kultury japońskiej, ale po prostu każdego, kto chce poczuć się jak w innym świecie. Wspaniała atmosfera, ekspozycje ciekawych exponatów oraz oryginalna architektura budynku sprawiają, że warto tu przyjść. Cieszymy się, że nie musimy latać na drugi koniec świata, by onuczyć się tajników kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.