Kiedy powstał Wawel? Krakowski Wawel i jego tajemnice. Czemu warto zwiedzić Wawel?

Zamek Królewski na Wawelu, to wyjątkowa wizytówka miasta, która każdego roku przyciąga setki turystów, chcących zobaczyć tą wyjątkową budowlę. Wybudowany na wzniesieniu Zamek, jest wyjątkowym muzeum, skupiającym przede wszystkim przedmioty nawiązujące do historii Krakowa. Sam Zamek, jest jednak częścią Wawelu. Czym on jest? Kiedy powstał Wawel oraz co można zobaczy na Wawelu?

Wawel, czyli wyjątkowe, krakowskie wzgórze.

Pierwsze zapiski dotyczące Wawelu sięgają IX w. Notatki sugerują, że to właśnie to wzgórze, było związkiem Plemion Wiślańskich. W późniejszych latach, przeprowadzono szereg badań, które ujawniły, że na Wawelu znajdują się ruiny budynków, powstałych w różnych epokach, co może świadczyć o stałym rozwoju tego miejsca. Dziś znajdują się tu liczne atrakcje turystyczne. Dla turystów, Zamek Królewski udostępnił liczne pomieszczenia, takie jak Zbrojownia, Wystawa Sztuki Wschodu, Prywatne apartamenty królewskie, Skarbiec Koronny oraz reprezentacyjne komnaty królewskie, zaś katedra muzeum katedralne, groby królewskie, Kryptę Wieszczów Narodowych, Smoczą Jamę, dzwon Zygmunt oraz ogrody królewskie. To dzięki tak licznym atrakcją, zwiedzający przybliżą historie miasta w ciekawy sposób.
Wawel jest wzniesienie położonym 228 m n.p.m, z którego rozpościera się piękny widok na Stare miasto. Będąc na Wawelu, możemy zobaczyć Wisłę czy Bulwar, a dla miłośników historii, widokiem zapierającym dech w piersi będą zachowane mury obronne czy baszty. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Wawel to atrakcja turystyczna odpowiednia dla dzieci jak i dorosłych. Prócz zamkowych komnat oraz Katedry, czekają tu inne atrakcje jak okresowe wystawy. Ze względu na obszerny teren oraz liczne, udostępnione dla zwiedzających miejsca, czas spędzony na Wawelu potrafi zaszokować. Rekordziści, chcący zdobyć jak największą wiedzę, spędzają tu nawet cały dzień.
Przed zwiedzaniem Wawelu, koniecznie zapoznaj się z legendą o Smoku Wawelskim i upewnij się, że jego zwiedzanie nie stanowi zagrożenia. Kto wie, co czai się w ogromnej Smoczej Jamie..