Ściółki torfowe dla koni.
Czy torf to dobry surowiec na wyściółkę dla koni?
Słoma to nie wszystko. Choć to najbardziej popularne podłoże, na rynku znajduje się wiele jej alternatyw, po które warto sięgnąć. Takim surowcem jest torf, który ma więcej zalet niż siano i szturmem zdobywa serca hodowców, którym los koni nie jest obojętny. Z powodzeniem stosuje się go w ośrodkach rehabilitacyjnych dla zwierząt. To dlatego, że właściwości zdrowotne dla konia są ogromne, a hodowcy też chwalą sobie ten produkt.
Dlaczego warto stosować torf?
Ściółki torfowe dla koni są bardzo bezpieczne. Nie powodują żadnych uczuleń i alergii. Nadają się dla zwierząt, które mają problemy pokarmowe oraz takich, których podrażnia pył i kurz. Z powodzeniem stosuje się torf u koni z RAO. Jest to bardzo czysty i higieniczny surowiec. Nie pyli i nie przyciąga kurzu. To produkt, który w pewien sposób dba o czystość konia. Zarówno o jego sierść, jak i kopyta. Nie powoduje dodatkowych zabrudzeń, ponieważ zbryla wodę i nieczystości. Ma bardzo wysoką chłonność, dlatego boks zwierzęcia przez długi czas pozostaje czysty. Jeżeli koń cierpi na choroby kopytne, takie jak: nowotwór, gnicie strzałki czy ochwat, torf zapewnia mu suche, ale optymalne podłoże.
Właściwości torfu.
Przede wszystkim chłonie dobrze wilgoć. Absorbuje zapachy, dobrze wiąże amoniak i gazy. Jest bardzo przyjemnym i przyjaznym podłożem dla zwierzęcia, zwłaszcza zimą, ponieważ dobrze izoluje ciepło. To produkt elastyczny, który się nie kruszy, nie łamie i nie bryluje. Blokuje namnażanie się wszelkich bakterii i jest od nich wolny. W procesie jego uzyskiwania wszelkie zanieczyszczenia zabijane są przez wysoką temperaturę (200 stopni Celsjusza), podczas odpylania surowca. To idealna ściółka dla koni cierpiących na choroby układu oddechowego, które nie mogą być narażone na pylenie i wchłanianie dużego stężenia amoniaku. Torf nie zawiera żadnych mikroorganizmów, które mogłyby podrażniać płuca zwierzęcia, a dodatkowo szybko absorbuje amoniak i inne szkodliwe gazy. To świetny produkt zwłaszcza dla boksów często zamkniętych, dlatego torf może być stosowany w klinikach i ośrodkach dla zwierząt chorych. Dla koni po przebytych chorobach ochwatu, operacjach czy kolkach. Konie jedzą go niechętnie, więc nie przykłada się on w żaden sposób do alergii pokarmowych.
Torf, a korzyści dla hodowcy.
Jest ekologiczny i ekonomiczny. Ściółki torfowe dla koni produkuje się najczęściej z wrzosowisk. Czasem dodaje się do nich mieszanki ziołowe, co zwiększa ich jakość. Służy to zwierzęciu, które śpi na zdrowym posłaniu, a hodowcy przysparza mniej trosk o jego zdrowie. To produkt, który nadaje się do użycia nawet przez 3-4 tygodnie, dlatego hodowcy go lubią, ponieważ mają mniej pracy przy wymianie podłoża. Wystarczy tylko co jakiś czas dosypać trochę świeżego torfu. Pozostałości doskonale nadają się jako nawóz do ogrodu. Jeżeli boks jest czyszczony regularnie, koń ma przed długi czas zapewnioną higienę. Cenowo jest to również stabilny surowiec. Trochę droższy niż słoma, ale zdecydowanie praktyczniejszy.