Jaki obóz wybrać dla dziecka?

Zabawa z nauką

Obozy dla dzieci to nie tylko wspaniała zabawa. To także możliwość nauki poprzez szalone przygody, rozwój dziecka, a usamodzielnianie się zarówno w kwestii codziennych obowiązków, jak i relacji między rówieśnikami. Taki wyjazd to naprawdę sporo korzyści, pod warunkiem jednak, że dziecko jest na niego gotowy i rzeczywiście chce wyjechać bez rodziców.

Kolonii i obozów dla dzieci jest jednak wiele i nie jest łatwo wybrać taki, który spełni wszystkie potrzeby i oczekiwania rodziców, a do tego zachwyci atrakcjami malucha. Jak zatem wybrać odpowiedni obóz pośród wielu destynacji i tematów, aby nie popełnić błędu i nie zrazić dziecka do tego typu wyjazdów.

Podstawowe zasady

Istnieje parę podstawowych zasad, które pomogą Ci wybrać właściwie obóz dla dzieci. Pierwszą z nich jest rozmowa. To najważniejsze, co należy zrobić przed wyjazdem. Należy oswoić dziecko z tym, co czeka go na takim wyjeździe. Możesz pokazać zdjęcia, opowiedzieć o swoim doświadczeniu w tym temacie. Przekonaj malucha, że obóz to niezła przygoda i frajda, którą będzie wspominał przez lata.

Przed rozmową zrób rozeznanie wśród wiarygodnych organizatorów i wybierz kilka bezpiecznych opcji wyjazdu, spośród których Twoje dziecko będzie mogło wybrać tematykę obozu, który spełni jego marzenia i pozwoli mu dzielnie przetrwać rozłąkę z rodzicami. Taka możliwość wyboru sprawi, że maluch będzie bardziej starał się być zadowolonym na obozie, gdyż wzrośnie jego odpowiedzialność za własny wybór.

Kto wyjeżdża – ten wybiera

Pamiętaj, że na obóz jedzie dziecko, więc to jemu musi najbardziej podobać się program. Dlatego nie wysyłaj dziecka na obóz taneczny, bo marzyłaś o byciu tancerką, podczas gdy córka lub syn jest zapalonym koszykarzem. Niech maluch sam zdecyduje, w czym najlepiej się odnajdzie – niech spróbuje realizować swoje własne pasje.

Ważne jest też, aby dostosować intensywność zajęć na obozie do możliwości dziecka. Aby dobrze czuć się podczas wyjazdu, musi nadążać za rówieśnikami. Inaczej się zniechęci. Niewskazane jest również, aby to program nie nadążał za nim – grozi to wielką nudą i nieudanym obozem.