W jaki sposób i czym płacić w Indonezji

Indonezja to jeden z najpiękniejszych krajów azjatyckich. To kraina tysięcy wysp, zarówno tych znanych i rozpoznawalnych wśród turystów jak i malutkich i niezamieszkanych. To również kraina magii, bajecznych krajobrazów, lasów tropikalnych, gościnnych ludzi i pysznego jedzenia. Warto odwiedzić ten kraj i zostać w nim na dłużej! Przed wyjazdem zapoznajmy się z praktycznymi informacjami a także używanymi na miejscu środkami płatniczymi – jaka jest waluta Indonezji i jak kształtują się przykładowe ceny?

Informacje praktyczne

Aby wjechać do Indonezji, koniecznie trzeba mieć wizę turystyczną(umożliwiającą do 30 dni pobytu) – można ją uzyskać przy wjeździe do kraju, na lotnisku czy w porcie. Nie ma możliwości przedłużenia wizy turystycznej. O wizę można wnioskować również w ambasadzie w Warszawie. Należy posiadać ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane ale jest zalecane ze względu na wysokie koszty leczenia i pobytu w szpitalach. W Indonezji nie ma również obowiązku szczepień ale warto je rozważyć z uwagi na występujące choroby tropikalne: dur brzuszny, denga, WZW typu A i B oraz gruźlica. Indonezja jest państwem islamskim, mieszkają tutaj również wyznawcy hinduizm, buddyzmu i chrześcijaństwa. Obchodzone są święta zarówno islamskie jak i innych religii. Podróżując po kraju, należy pamiętać o właściwym zachowaniu, ubiorze (należy zakrywać nogi i ramiona, kobiety powinny nosić chusty i zakrywać włosy) a także o tym, żeby zachowywać ostrożność i higienę. Woda bezpośrednio z kranu nie nadaje się do picia, wybierając się do restauracji czy baru należy pamiętać o tym, żeby nie ufać zbytnio mniejszym lokalom gdzie zasady higieny mogą nie być należycie przestrzegane. Najlepiej trzymać się sprawdzonej zasady czyli jeść tam gdzie jest dużo ludzi i gdzie jedzą miejscowi.

Pieniądze i płatności

Waluta Indonezji to rupia indonezyjska (IDR). 1 rupia indonezyjska dzieli się na 100 senów. W Polsce rupie indonezyjskie można kupić jedynie w nielicznych kantorach. W Indonezji nie ma jednak większego problemu z wymianą waluty na dolary amerykańskie i euro. W większości hoteli i restauracji można płacić kartą (honorowane są karty Visa i Mastercard). Ponadto w większości miast znajdziemy bankomaty, z których możemy wypłacić gotówkę. Ceny w Indonezji są niższe niż w Polsce czy krajach europejskich. Półtoralitrowa butelka wody kosztuje 8 tysięcy rupii, bochenek chleba – 12 tysięcy rupii. Za kostkę masła zapłacimy orientacyjnie 40 tysięcy rupii a za jajka (10 sztuk) 20 tysięcy.