Sekret urody Koreanek, olej do pielęgnacji – tsubaki
Camellia japonica, znana również jako tsubaki, jest kwitnącym drzewem pochodzącym z Japonii i Chin oraz członkiem rodziny herbacianej. Olej camellia japonica jest wytwarzany z nasion i tradycyjnie znany ze swojej niezwykłej zdolności zatrzymywania wilgoci i wnikania w najgłębsze warstwy skóry, ponieważ jego skład jest podobny do sebum. Ten odżywczy olejek od wieków jest cennym sekretem urody Japonek i starożytnych gejsz, jednak nie jest dobrze znany w innych częściach świata. Zawiera wysoki poziom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które uzupełniają barierę ochronną skóry i zapobiegają utracie wody, chroniąc ją przed promieniowaniem UV i szkodliwym działaniem środowiska. Od dawna daje on japońskim kobietom nieskazitelną porcelanową skórę i długie, piękne, lśniące włosy.
Olej tsubaki jest uważany za olej suchy ze względu na jego nietłuste odczucie na skórze. Jest bogatym źródłem kwasu oleinowego (Omega 9) do 80%, antyoksydantów polifenolowych, witamin A, D, C i E (tokoferolu), dzięki czemu doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry i włosów. Zawiera również kwasy tłuszczowe, kwasy linolowy i palmitynowy, które pomagają utrzymać wilgoć w skórze i chronią ją przed promieniowaniem UV i środowiskiem, powstrzymując skutki uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki.
Witamina A wspomaga produkcję zdrowych komórek skóry, a witamina D wspiera wzrost i naprawę tych nowych komórek. Udowodniono również, że witamina E pomaga skórze zachować wilgoć, czyniąc ją bardziej miękką, gładszą i mniej podatną na drobne zmarszczki.
Nawilża i odżywia skórę, jednocześnie dostarczając jej silnych przeciwutleniaczy, aby chronić przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i widocznymi oznakami starzenia.
Jak wpływa na skórę?
Japońska pielęgnacja skóry polega na prostej rutynie i zachowaniu naturalności. Olejek kameliowy chroni skórę przed wysychaniem, jednocześnie uzupełniając niezbędne składniki odżywcze. Posiada wyjątkową zdolność zatrzymywania wilgoci i jest jednym z najszybciej wchłanianych olejów roślinnych. Ponadto:
- Pomaga promować elastyczność skóry
- Nawilża i nawilża
- Poprawia cerę
- Nie zatyka porów (odpowiedni dla skóry tłustej/trądzikowej)
- Pomaga zminimalizować pojawianie się blizn
Jak wpływa na włosy?
Japonki są często chwalone za długie i lśniące włosy, a jednym z głównych składników pielęgnacyjnych używanych przez nie do zachowania pięknych kosmyków jest, ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne, właśnie olej tsubaki. Jest nasycony kwasami oleinowymi, białkami i glicerydami, które są niezbędne do utrzymania zdrowych, mocnych i lśniących włosów. Przy tym również:
- Wzmacnia włosy i pomaga uzupełnić nawilżenie
- Wygładza łuski włosów bez ich obciążania
- Nabłyszcza włosy i zapobiega rozdwajaniu się końcówek
- Działa na suchą skórę głowy i zapobiega łupieżowi
- Chroni włosy przed wpływami zewnętrznymi
Warto zwrócić uwagę, że we wschodniej i południowej Azji występują setki gatunków kamelii, a na rynku można znaleźć przede wszystkim trzy rodzaje olejku kameliowego. Choć wszystkie są powszechnie określane jako „kamelia”, różnią się znacząco pod względem składu chemicznego i korzystnych właściwości, dlatego nie należy ich mylić:
- Camellia sinensis – pospolita roślina herbaciana używana do produkcji zielonej herbaty, z której nasion również wytłacza się olej zwany herbacianym lub olejem z zielonej herbaty
- Camellia oleifera – olej z kamelii olejodajnej jest znany ze swoich jadalnych właściwości (podobny do oliwy z oliwek), w Azji używany do gotowania, zwany olejem z nasion herbaty lub herbacianym
- Camellia japonica – roślina, z której nasion tłoczonych na zimno powstaje oryginalny olej tsubaki, bogaty w substancje czynne, używany głównie w kosmetyce.
Jedynie ten ostatni olej przyniesie widoczne, opisane w artykule efekty. Trzeba pamietać, że wielu nieuczciwych sprzedawców nie oznacza składu INCI na swoich etykietach i wtedy trudno zrozumieć, jaki olejek kupiliśmy.
Martyna Pietrosińska Firmowa czarownica i dyplomowana fitoterapeutka – zielarka Instytut Naturalnej Aromaterapii w Warszawie