Głęboko w przestworzach

Uprawianych jest kilka rodzajów nurkowania. Jednym z nich jest nurkowanie bez sprzętu, które może stać się nawet sposobem na życie. Freediving – gdyż tak się profesjonalnie nazywa ta dziedzina sportu- fascynuje wielu płetwonurków, lubiących pokonywanie kolejnych granic i przezwyciężanie swoich słabości.

Jakie są dozwolone głębokości?

O ile możemy na chwilę zanurkować bez żadnego wyposażenia w płytkim miejscu, aby wyłowić muszelki, o tyle uprawianie tej dyscypliny na większych wodach bez żadnego przygotowania będzie nierozsądne. Bezpieczną przyjętą granicą, dla dobrego pływaka jest 50m. Schodzenie na większe głębokości jest niebezpieczne i nawet zawodowcy nigdy nie podejmują się tego wyczynu bez osoby czekającej na górze i pilnującej, czy nie jest potrzebna pomoc. Im człowiek niżej schodzi, tym oddziałuje na niego większe ciśnienie, które powoduje zalewanie płuc krwią. Ponadto, aby nurkować na większe głębokości, należy opanować umiejętność nurkowania w monopłetwie.

Ciśnienie wpływa nie tylko na płuca

Poza tym narządem, nurkowanie bez sprzętu jest niebezpieczne także sercu i mózgowi. U niedoświadczonych nurków, kiedy ich ciało znajduje się coraz głębiej, krew zostaje przekierowana do najważniejszych organów podtrzymujących życie, a samo serce musi ją pompować dużo szybciej. Takie okoliczności sprzyjają niestety zawałom. Niebezpieczeństwo grozi także naszemu mózgowi, który nie dostając wystarczającej ilości tlenu, spowoduje omdlenie, które bez szybkiej reakcji drugiej osoby, może zakończyć się śmiercią.

Nie trać głowy!

Obserwując bohaterów na ekranach kin, którzy podejmują się niesłychanych czynów, albo nawet podziwiając zawodowych nurków, nie możemy mieć błędnego mniemania, że mi również tak po prostu “uda się”. Dużo bezpieczniejsze będzie nurkowanie z fajką, a najlepiej zapisać się na profesjonalny kurs nurkowania, który pozwoli na uzyskanie certyfikatów i nauczy bezpiecznych zasad przebywania pod wodą. Bawienie się na własną rękę z naturą bardzo często kończy się nieszczęśliwie.

Nurkowanie bez sprzętu na duże głębokości wymaga ponadprzeciętnych umiejętności. Pamiętaj, że nurkowanie ma Ci sprawiać przyjemność, ale nie zapominaj, że masz wokół siebie ludzi, których możesz skrzywdzić, jeśli nie podjedziesz poważnie do tego sportu.