Krakowskie winnice: Degustacje win z lokalnych winnic

Krakowskie winnice – degustacje win z lokalnych winnic

Krakowska sceneria z zapierającymi dech w piersi widokami przyciąga turystów z całego świata. Wielu z nich szuka niebanalnych form spędzenia czasu, a degustacje win z lokalnych winnic to idealna propozycja dla miłośników wina oraz osób odkrywających uroki małych, lokalnych producentów.

1. Krótka historia winiarstwa w Krakowie
Kraków i okolice to region z długa tradycją winiarską, która ma swoje początki w XV wieku. Wówczas to królewskie uprawnienia na prowadzenie winnic otrzymali mieszczanie wsi Niepołomice, które do dziś słynie z kultowych białych win. W XVIII wieku winnice królewskie zaczęły przynosić coraz mniejsze dochody, co doprowadziło do ich upadku i zapomnienia. Dopiero w ostatnich dziesięcioleciach Kraków odkrył na nowo uroki uprawy winorośli i produkcji wina.

2. Kraków poza szlakiem turystycznym
Degustacje win z lokalnych winnic to świetny pomysł na oderwanie się od tłumu turystów, którzy zwykle przemierzają szlaki turystyczne. Wybierając degustacje win, można odkryć ukryte uroki Krakowa i jego okolic, a także posmakować win związanych z historią regionu oraz przyglądać się procesowi ich produkcji.

– Degustacje win w grocie
Jednym z bardziej nieoczywistych miejsc, gdzie można napić się smacznego, regionalnego wina, jest Grota Lokietka w Tenczynku. To właśnie tutaj odbywają się degustacje win z lokalnych krakowskich winnic. Podczas wizyty w grocie turyści mogą zwiedzić mroczną, pełną tajemnicę piwnicę, która kiedyś była siedzibą króla Władysława Łokietka. Następnie zasiadają do stołu, gdzie pod okiem someliera można spróbować różnych rodzajów wina spod znaku Małopolski. W grocie organizowane są również warsztaty winiarskie, podczas których można nauczyć się, jakich zasad należy przestrzegać, aby uzyskać doskonałe, lokalne wino.

3. Małopolska na talerzu
Degustacje win to nie tylko kwestia wina – równie ważnym elementem są przekąski, które idealnie uzupełniają smaki regionu. W winnicach zwykle przygotowywane są degustacyjne menu z lokalnymi przysmakami takimi jak oscypek, bryndza, kiełbasa i chrzan. Połączenie odpowiadających sobie smaków wina i przekąsek to prawdziwa uczta dla podniebienia.

4. Wina krakowskich winnic
Od kilku lat we wsi Biskupice koło Krakowa działa rodzinna winnica, która łączy tradycję z nowoczesnością. Tutaj uprawia się ręcznie winorośl, ale też stosuje się najnowsze technologie, co pozwala na uzyskanie smacznych i aromatycznych win. Charakterystyczne dla krakowskich winnic są przede wszystkim wina białe, lekkie i świeże – idealne na letnie popołudnia i letnie imprezy. W ofercie można znaleźć zarówno tradycyjne, jak i ekologiczne wina.

5. Podsumowanie
Degustacje win z lokalnych winnic to nie tylko szansa na odkrycie nieznanych smaków, ale również sposób na odprężenie się w pięknej scenerii Krakowa i jego okolic. Na degustacjach można poznać historię winiarstwa Małopolski oraz dowiedzieć się jakie rodzaje wina znajdują się w ofercie lokalnych winnic. To idealna okazja na odmianę dla tych, którzy potrzebują odpoczynku od tłumów turystów i chcą doświadczyć prawdziwie lokalnych wrażeń.