Czym jest endodoncja?
Współczesna stomatologia ma wiele specjalizacji. Dentysta jest odpowiedzialny za leczenie najczęstszych schorzeń, w tym próchnicy zębów. Ortodonta odpowiada za korygowanie nieprawidłowego wzrostu i ustawianie zębów w obrębie jamy ustnej. Periodontolog specjalizuje się w strukturze i tkankach miękkich dziąseł. Dentysta to osoba, która usuwa zęby, które nie nadają się do leczenia. A czym jest endodoncja i jakie obowiązki ma endodonta? Odpowiadamy w tekście!
Czym jest endodoncja?
Endodoncja, to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem schorzeń miazgi i zespołu nerwów naczyniowych odżywiających zęby. Szkliwo jest najbardziej zewnętrzną warstwą części koronowej zęba. Natomiast część korzeniowa zęba składa się z żółtej zębiny, której najbardziej wewnętrzną warstwę stanowi miazga. Miazga, zwana też tkanką nerwową, znajduje się wewnątrz zęba. Składa się ona z naczyń krwionośnych i nerwów, a także tkanki łącznej. Poprzez kanały zębinowe miazga dociera do wierzchołka korzenia i z korzenia łączy się z głównym układem nerwowym organizmu. Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z korzenia zęba, oczyszczeniu kanałów korzeniowych, a następnie wypełnieniu miejsc materiałem wypełniającym. Leczenie kanałowe jest wymagane, gdy miazga zęba ulegnie zapaleniu, zakażeniu lub jest uszkodzona.
Kim jest endodonta?
Endodonta to specjalista, który zajmuje się leczeniem korzenia zęba. Używa on sprzętu i technik do diagnozowania i leczenia problemów związanych z kanałami korzeniowymi. Endodoncja pochodzi od greckich słów endo oznaczającego „wewnątrz” i odontos oznaczającego ząb. Leczenie endodontyczne często ma na celu zachowanie zęba. Lekarz endodonta nie tylko usuwa uszkodzony lub chory ząb. Usuwa również próchnicę z zęba i chroni go przed dalszymi uszkodzeniami. Leczenie kanałowe jest najczęstszym zabiegiem endodontycznym. Endodonta najpierw podaje znieczulenie miejscowe, a następnie usuwa z zęba miazgę i chore tkanki. Następnie endodonta oczyszcza i dezynfekuje zarówno komory miazgi, jak i kanały korzeniowe. Po całkowitym usunięciu infekcji i oczyszczeniu wnętrza każdego zęba, endodonta wypełnia kanały korzeniowe specjalnym materiałem zwanym Gutta-percha. Na koniec zamyka jamę miazgi. Wygląd zęba decyduje o tym, czy endodonta skieruje pacjenta do innego specjalisty, który nałoży na ząb koronę lub w inny sposób go odbuduje. Endodonci mogą również wypełnić lub ponownie wyleczyć ząb z uszkodzonym kanałem lub wykonać apicoektomię, która polega na usunięciu górnej części korzenia zęba. Tylko endodoncja może pomóc w leczeniu bólu zęba i uszkodzenia tkanek, a także w odbudowie i zachowaniu zęba. Dlatego warto zadbać o to jaki będzie nasz endodonta. Kraków to miasto, w którym można znaleźć wielu specjalistów w tej dziedzinie.
Wskazania do leczenia
Gdy ząb jest uszkodzony lub gdy występują powikłania w obrębie korzenia lub miazgi, dentysta kieruje go do endodonty. Kiedy dentysta przeprowadza leczenie kanałowe, to dlaczego kieruje do endodonty? Ponieważ endodonta ma większe doświadczenie w leczeniu kanałowym niż stomatolog ogólny, to jest główny powód. Endodonta jest przeszkolony w zaawansowanej technologii i ma wysoki wskaźnik sukcesu. Dentysta ogólny kieruje pacjentów do endodonty w około połowie wszystkich przypadków.
Jaki jest najlepszy czas na leczenie kanałowe?
Jeśli obecna jest głęboka próchnica. – W przypadku, gdy zęby zostały uszkodzone w wyniku urazu, uderzenia lub upadku. Leczenie kanałowe może być konieczne w przypadku opóźnienia leczenia, które spowodowało ciężką chorobę dziąseł. Jeśli Twoje zęby są bardziej wrażliwe na gorące i zimne pokarmy, może to być oznaką wrażliwości. – Jeśli ból zęba jest odczuwany jako mrowienie podczas jedzenia. Jeśli ząb jest przebarwiony, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Niemożliwe jest, aby ząb sam się wyleczył po osiągnięciu takiego stanu.
Jak znaleźć wykwalifikowanego specjalistę?
Sprawdź opinie o krakowskich specjalistach, jeśli interesuje Cię endodoncja. Prawdziwych recenzji nie znajdziesz na stronie internetowej interesującej Cię kliniki, ale znajdą się one na portalach specjalistycznych. Poznaj kwalifikacje i doświadczenie specjalisty. Sprawdź certyfikaty, dyplomy zaawansowanej nauki i świadectwa ukończenia. Podczas konsultacji oceń wygląd, czystość i wyposażenie kliniki. Oceń również, jak uprzejmi i przyjaźni są specjaliści. Zadawaj pytania i rozmawiaj z dentystą o swoim stanie uzębienia.