Sekret urody Koreanek, olej do pielęgnacji – tsubaki

Camellia japonica, znana również jako tsubaki, jest kwitnącym drzewem pochodzącym z Japonii i Chin oraz członkiem rodziny herbacianej. Olej camellia japonica jest wytwarzany z nasion i tradycyjnie znany ze swojej niezwykłej zdolności zatrzymywania wilgoci i wnikania w najgłębsze warstwy skóry, ponieważ jego skład jest podobny do sebum. Ten odżywczy olejek od wieków jest cennym sekretem urody Japonek i starożytnych gejsz, jednak nie jest dobrze znany w innych częściach świata. Zawiera wysoki poziom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które uzupełniają barierę ochronną skóry i zapobiegają utracie wody, chroniąc ją przed promieniowaniem UV i szkodliwym działaniem środowiska. Od dawna daje on japońskim kobietom nieskazitelną porcelanową skórę i długie, piękne, lśniące włosy.

Olej tsubaki jest uważany za olej suchy ze względu na jego nietłuste odczucie na skórze. Jest bogatym źródłem kwasu oleinowego (Omega 9) do 80%, antyoksydantów polifenolowych, witamin A, D, C i E (tokoferolu), dzięki czemu doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry i włosów. Zawiera również kwasy tłuszczowe, kwasy linolowy i palmitynowy, które pomagają utrzymać wilgoć w skórze i chronią ją przed promieniowaniem UV i środowiskiem, powstrzymując skutki uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki.

Witamina A wspomaga produkcję zdrowych komórek skóry, a witamina D wspiera wzrost i naprawę tych nowych komórek. Udowodniono również, że witamina E pomaga skórze zachować wilgoć, czyniąc ją bardziej miękką, gładszą i mniej podatną na drobne zmarszczki.

Nawilża i odżywia skórę, jednocześnie dostarczając jej silnych przeciwutleniaczy, aby chronić przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i widocznymi oznakami starzenia.

Jak wpływa na skórę?

Japońska pielęgnacja skóry polega na prostej rutynie i zachowaniu naturalności. Olejek kameliowy chroni skórę przed wysychaniem, jednocześnie uzupełniając niezbędne składniki odżywcze. Posiada wyjątkową zdolność zatrzymywania wilgoci i jest jednym z najszybciej wchłanianych olejów roślinnych. Ponadto:

 • Pomaga promować elastyczność skóry
 • Nawilża i nawilża
 • Poprawia cerę
 • Nie zatyka porów (odpowiedni dla skóry tłustej/trądzikowej)
 • Pomaga zminimalizować pojawianie się blizn

Jak wpływa na włosy?

Japonki są często chwalone za długie i lśniące włosy, a jednym z głównych składników pielęgnacyjnych używanych przez nie do zachowania pięknych kosmyków jest, ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne, właśnie olej tsubaki. Jest nasycony kwasami oleinowymi, białkami i glicerydami, które są niezbędne do utrzymania zdrowych, mocnych i lśniących włosów. Przy tym również:

 • Wzmacnia włosy i pomaga uzupełnić nawilżenie
 • Wygładza łuski włosów bez ich obciążania
 • Nabłyszcza włosy i zapobiega rozdwajaniu się końcówek
 • Działa na suchą skórę głowy i zapobiega łupieżowi
 • Chroni włosy przed wpływami zewnętrznymi

Warto zwrócić uwagę, że we wschodniej i południowej Azji występują setki gatunków kamelii, a na rynku można znaleźć przede wszystkim trzy rodzaje olejku kameliowego. Choć wszystkie są powszechnie określane jako „kamelia”, różnią się znacząco pod względem składu chemicznego i korzystnych właściwości, dlatego nie należy ich mylić:

 • Camellia sinensis – pospolita roślina herbaciana używana do produkcji zielonej herbaty, z której nasion również wytłacza się olej zwany herbacianym lub olejem z zielonej herbaty
 • Camellia oleifera – olej z kamelii olejodajnej jest znany ze swoich jadalnych właściwości (podobny do oliwy z oliwek), w Azji używany do gotowania, zwany olejem z nasion herbaty lub herbacianym
 • Camellia japonica roślina, z której nasion tłoczonych na zimno powstaje oryginalny olej tsubaki, bogaty w substancje czynne, używany głównie w kosmetyce.

Jedynie ten ostatni olej przyniesie widoczne, opisane w artykule efekty. Trzeba pamietać, że wielu nieuczciwych sprzedawców nie oznacza składu INCI na swoich etykietach i wtedy trudno zrozumieć, jaki olejek kupiliśmy.

Martyna Pietrosińska Firmowa czarownica i dyplomowana fitoterapeutka – zielarka Instytut Naturalnej Aromaterapii w Warszawie