Czym różni się herb od godła?
Heraldyka i stosowane na całym świecie symbole narodowe czy reprezentujące poszczególne organizacje lub rodziny to kwestie dużo bardziej skomplikowane, niż wydaje się wielu ludziom. Istnieją przede wszystkim ścisłe zasady, jakimi należy kierować się przy tworzeniu takiej symboliki. Poszczególne symbole składają się ponadto z kilku osobnych elementów, z których każdy pełni konkretną funkcję. Warto o tym wiedzieć, nawet jeśli ktoś nie zajmuje się heraldyką. Dzięki temu, patrząc chociażby na godło własnego kraju czy nawet regionu można odkryć mnóstwo interesujących szczegółów.
Herb i godło – różnice
Określenia „herb” i „godło” często są stosowane wymiennie, choć jest to duży błąd. W rzeczywistości są to dwie różne rzeczy. Warto wiedzieć, czym różni się herb a godło, aby móc poprawnie używać tych słów.
Godło jest znakiem rozpoznawczym, który ma mniej rozbudowaną formę niż herb. Może to być dowolny symbol, używany do rozpoznawania danego państwa czy organizacji. Godła na przestrzeni wieków posiadały nie tylko państwa, ale również organizacje wojskowe. Równocześnie godło w innym znaczeniu może być dużo szerszym pojęciem. Oznacza każdy symbol stosowany przez dany kraj, rodzinę czy organizację. W takim znaczeniu herb również jest godłem.
Herb posiada bardzo rozbudowaną formę. Zasady heraldyki jasno określają, z jakich elementów powinien się on składać i co musi zawierać, aby móc uznać go za pełnoprawny herb. Jednym z głównych jego elementów jest tarcza herbowa, która może mieć różne formy – głównie w zależności od okresu i kraju pochodzenia. To właśnie na tarczy herbowej umieszczane jest godło, czyli główny symbol reprezentujący dany podmiot.
Oprócz tego w skład herbu wchodzi między innymi zawołanie czy dewiza. Po bokach tarczy herbowej mogą być ustawione tzw. trzymacze. Zazwyczaj mają one formę postaci zwierzęcych, które sprawiają wrażenie podtrzymywania z obu stron tarczy.
Jak widać, herb a godło to dwie zupełnie różne rzeczy. Nie powinniśmy stosować tych słów naprzemiennie, bowiem mają one odmienne znaczenie.