4 ukryte perełki Krakowa
Czy szukasz ciekawego miejsca, które można odwiedzić, nie spotykając tłumów turystów? Jeżeli znudziły Ci się najpopularniejsze atrakcje stolicy Małopolski, warto zwrócić uwagę na te mniej znane – są często równie piękne, jak te z pierwszych stron przewodników.
Skałki Twardowskiego
W dzielnicy Dębniki, niedaleko brzegu Wisły, znajduje się jeden z najciekawszych parków miejskich. Nazwę swoją zawdzięcza legendzie o czarnoksiężniku Twardowskim, który w tej okolicy miał prowadzić swoje alchemiczne laboratorium. W parku możemy obserwować wapienne formy skalne, które są obiektem szczególnego zainteresowania miłośników wspinaczki.
Schrony w Nowej Hucie
Wybudowane w socrealistycznym stylu miasto (dzisiaj dzielnica Krakowa) zaopatrzone było w sieć podziemnych schronów mających zapewnić przetrwanie mieszkańców na wypadek eskalacji Zimnej Wojny. Dzisiaj otwarte dla zwiedzających są dwa elementy tego systemu, znajdujące się pod dawnym kinem Światowid (dzisiaj Muzeum Nowej Huty) oraz na osiedlu Szkolnym, w piwnicach Zespołu Szkół Mechaniczych.
Kościół św. Benedykta
Wybudowany na malowniczym Wzgórzu Lasoty, ten niewielki kościołek jest jednym z najstarszych budynków w Krakowie. Ufundowany w XI wieku przez króla Bolesława Chrobrego lub jego syna, Mieszka II, jest świadkiem prawie tysiąca lat historii Krakowa. Jego wnętrze zwiedzać można wyłącznie dwa razy do roku: dzień św. Benedykta (21 marca) oraz w uroczystość Rękawki odbywającą się w pierwszy wtorek po Wielkanocy.
Rydlówka
Niewielki dworek położony przy ul. Tetmajera w Bronowicach jest symbolem kulturalnej świetności Krakowa jako centrum ruchu artystycznego Młodej Polski. To właśnie w tym domu odbyło się wesele Lucjana Rydla i Anny Mikołajczykównej, uwiecznione później przez Stanisława Wyspiańskiego w jego najsłynniejszym dziele literackim. W budynku możemy obejrzeć ciekawą ekspozycję dotyczącą środowiska młodopolskich artystów.